Праграма канферэнцыі

ПРАГРАМА
навукова-практычнага семінара
“УРАДЖЭНЦЫ РОДНАГА КРАЮ”,
прысвечанага пісьменнікам-маладнякоўцам


Дата правядзення: 3 лютага 2022 г.

Месца правядзення: Нацыянальная бібліятэка Беларусі (цэнтр. уваход)


План правядзення семінара

Рэгістрацыя ўдзельнікаў: 10.30–10.50

Падрыхтоўка да трансляцыі: 10.50–11.00

Даклады: 11.00–13.15

Дыскусія: 13.25–13.30

Месца правядзення: зала адукацыйных тэхналогій (3-ці паверх, пам. 346)

Мадэратар: Суша Аляксандр Аляксандравіч, намеснік генеральнага дырэктара – дырэктар па навуковай рабоце, сацыякультурнай і выдавецкай дзейнасці Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі, кандыдат культуралогіі

11.00–11.05Адкрыццё семінара
11.05–11.10Прывітальнае слова
Суша Аляксандр Аляксандравіч, намеснік генеральнага дырэктара – дырэктар па навуковай рабоце, сацыякультурнай і выдавецкай дзейнасці Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі, кандыдат культуралогіі
11.10–11.20Віртуальны праект “На хвалі часу, у плыні жыцця”: дасягненні, планы 2021–2022 гг.
Лаўрык Таццяна Анатольеўна, загадчык сектара аналітычнай інфармацыі па культуры і мастацтве Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі, магістр філалагічных навук
11.20–11.35Слова пра майго бацьку Яна Скрыгана
Скрыган Галіна Іванаўна, дачка пісьменніка Яна Скрыгана
11.35–11.45Ян Скрыган: вяртанне на малую радзіму
Васілевіч Галіна Мікалаеўна, дырэктар ДУА “Каменскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа”;
Тагіль Ірына Іосіфаўна, кіраўнік гісторыка-краязнаўчага музея “Бацькаўшчына” ДУА “Каменскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа”
11.45–11.55Параднёны са Шклоўшчынай: Міхась Зарэцкі
Рэентовіч Таццяна Міхайлаўна, бібліятэкар аддзела маркетынгу Шклоўскай раённай бібліятэкі
11.55–12.05Максім Багдановіч і Змітрок Бядуля ў “Беларускай хатцы”
Бараноўскі Міхаіл Аляксандравіч, загадчык Літаратурнага музея Максіма Багдановіча (філіял Дзяржаўнага музея гісторыі беларускай літаратуры)
12.05–12.15Наша бібліятэка носіць яго імя
Сяменас Людміла Францаўна, бібліятэкар Пастаўскай дзіцячай бібліятэкі імя Уладзіміра Дубоўкі ДУК “Пастаўская цэнтралізаваная бібліятэчная сістэма”
12.15–12.25Ушанаванне памяці Кузьмы Чорнага на радзіме
Радкевіч Вольга Уладзіміраўна, бібліятэкар Цімкавіцкай сельскай бібліятэкі ГУК “Капыльская раённая цэнтральная бібліятэка імя А. Астрэйкі”
12.25–12.35Ушанаванне памяці Міколы Нікановіча
Дзяркач Яўгенія Адамаўна, член сям’і пісьменніка М. Нікановіча
12.35–12.45Мемарыяльны кабінет П.Ф. Глебкі – люстэрка часу
Колас Радзівон Аляксандравіч, культуролаг аддзела маркетынгавых камунікацый Цэнтральнай навуковай бібліятэкі імя Я. Коласа НАН Беларусі
12.45–12.55Ушанаванне памяці пісьменнікаў-маладнякоўцаў у зале беларускай літаратуры Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі
Давідоўскі Дзмітрый Мікалаевіч, вядучы бібліятэкар аддзела абслугоўвання спецыялізаванымі фондамі Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі
12.55–13.05Літаратурны музей Петруся Броўкі: ушанаванне памяці
Бадылевіч Карына Аляксандраўна, навуковы супрацоўнік Літаратурнага музея Петруся Броўкі (філіял Дзяржаўнага музея гісторыі беларускай літаратуры)
13.05–13.15“Тут слова Труса гучыць, не змаўкае…”: ушанаванне памяці пісьменніка-земляка Паўлюка Труса
Драчан Аксана Валер’еўна, дырэктар ДУК “Уздзенская цэнтральная раённая бібліятэка імя П. Труса”
13.15–13.25Папулярызацыя творчасці сябровак літаб’яднання “Маладняк”
Данільчык Аксана Аляксееўна, літаратуразнаўца, паэтэса, кандыдат філалагічных навук
13.25–13.30Падвядзенне вынікаў
Дыскусія


Спампаваць праграму семінара

Архіў мерапрыемстваў

2022


2021


2020


2019


2018